Vineri, 15 iunie 2018, Secțiunea de Științe Umaniste a Institutului de Cercetări al Universității din București găzduiește un workshop cu tema New Work in Logic and Philosophy of Science. Evenimentul este organizat de Sorin Bangu (University of Bergen/ IRH-ICUB Visiting Professor) și va avea loc în Sala de Seminare a SSU-ICUB (str. Dimitrie Brândză, nr. 1).

În cadrul conferinței New Work in Logic and Philosophy of Science vor fi prezentate lucrări actuale ale unor filosofi însemnați din domenii precum filosofia matematicii și filosofia științei. Scopul principal al acestui eveniment este acela de a oferi audienței un cadru al discuțiilor actuale în aceste domenii, iar prezentatorii vor putea indica, de asemenea, direcții noi de cercetare. Prezentările vor fi urmate de un timp generos alocat întrebărilor și discuțiilor, și vor acoperi o varietate de teme, de la logica formală la filosofia medicinei. Mai exact, se vor discuta subiecte precum: justificarea judecăților cauzale în medicină, logica dependenței cauzale, posibilitatea conectării descrierilor deterministe și indeterministe ale sistemelor fizice, distincția dintre cunoașterea deductivă și cea inductivă și relevanța acesteia în înțelegerea demonstrațiilor matematice, reflecții asupra genurilor naturale, precum și modul în care cercetările din fizica particulelor pot produce cunoaștere.

Mai multe detalii despre acest eveniment pot fi consultate aici.