Cercurile studenţeşti ale Departamentului

 

 

 

Cercul de literatură şi civilizaţie franceză

Coordonator: prof. dr. Cătălina Gîrbea (octombrie 2011 - septembrie 2017)

Cercul de literatură şi civilizaţie franceză

Coordonator: conf. dr. Cătălina Gîrbea

 

Sedinţe 2011-2012

 

29 octombrie 2011:

Alexandra Ilina (anul II, Master SFF) : Les revenants au Moyen Âge (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Alexandru Berca (anul II, Master SM) : Les Sarrasins dans la Chanson de Roland  (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

12 noiembrie 2011:

Andreea Apostu (IIIB Litere-LUC) : Intérieur et mystère dans la peinture d’Édouard Vuillard (îndrumător: Silvia Pandelescu şi Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

10 decembrie 2011

Silvia Prafan (anul II, Master SFF) : Les représentations de l’enfer chez Sartre (îndrumător: Lidia Cotea)

Alexandra Holban (IA) : Camus - de la solitude à la solidarité (îndrumător: Lidia Cotea)

_______________________________________ 

17 decembrie 2011 :

Cristina Călin (IA) : L’amour  chez Boris Vian (îndrumător : Diana Samarineanu)

Emanuela Burghelea (IA) : Voyageurs étrangers dans les Pays Roumains à la fin du Moyen Age (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Ramona Ghighilă (IA) : La rose et l’allégorie dans le Roman de la Rose (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

7 ianuarie 2012 :

Mioara Stroe (IIIA) : Nadja et le surréalisme (îndrumător : Radu Toma)

Ana-Maria Grigore (IA) : Performance et prédication dans le Jeu de saint Nicolas (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________  

14 ianuarie 2012 :

Adelina Vladislav (IIIB Litere) : L’esprit « carnavalesque » avant la fin du Moyen Âge (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Ana-Maria Rădiţă (IIIA) : Les métamorphoses du Graal dans le Perlesvaus (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Mădălina Iacov (IA) : Comment dévaloriser le Graal dans le Perceval de Chrétien de Troyes (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

7 aprilie 2012 :

Cristina Tofan (II MSFF), Considérations esthétiques sur l'originalité artistique (îndrumător: Radu Toma)

Gabriel Stan (IIB LS), La fonction du confident dans la tragédie racinienne  (îndrumător: Vlad Alexandrescu)

_______________________________________ 

21 aprilie 2012 :

Laura Dumitrescu (II MSFF), La représentation de Fortune dans le manuscrit Français 229 de la B.n.F. (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Daniela Jaloba (III B Litere), Les fondements d'une société : mythologies ou "illusio"? (îndrumător: Lidia Cotea)


Sedinţe 2012-2013

 

27 octombrie 2012:

Alexandra Ilina (drd) : Les automates dans les miniatures médiévales (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

8 decembrie 2012:

Adelina Vladislav (I MSFF) : Le carnaval dans le Roman de Fauvel (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

12 ianuarie 2013:

Alexandra  Stătescu (IA) : François Villon, ou la poésie entre repentir et défi (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

9 martie 2013:

Adelina Stoean (IA), La figure du perroquet dans le roman Le Chevalier au papegau (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Andreea Apostu (I MSFF), Les avatars Nabi du Christ jaune (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

_______________________________________ 

6 aprilie 2013:

Laura Dumitrescu (Doctorat I), Auteur et autorité iconographique (le cas du Français 146, fol. 43) (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Cristina Basarabescu (I LMA), Mélusine, hier et aujourd'hui (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
_______________________________________ 

26 aprilie 2013:


Alexandra Holban (III A), Le roman de Renart dans les décors sculptés de Bretagne  (XVe siècle au XVIIe siècle)  (îndrumător: Frédéric Bonnor)
Adnana Popescu (III B Litere), L'esthétique de la variation chez Milan Kundera (îndrumător: Lidia Cotea)

Andreea Apostu (I MSFF), La peinture de Maurice Denis (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Sedinţe 2013-2014

9 noiembrie, ora 12, la Catedră:
Cristina Constantin, Andreea Ciocârlan (IA), La Pénitence d'Adam dans le manuscrit Français 95 de la B.n.F.: texte et miniatures (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
Oana Ichim (IA), Jaufré Rudel et le problème de l'amour de loin (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
_______________________________________ 
23 noiembrie, ora 9h30
Lucian Buciu (IIA), Les métamorphoses baroques (îndrumător: Dolores Toma)
Denisa Boncan (IIA), Le véritable Saint Genest: l’illusion d’être (îndrumător: Dolores Toma)
Luciana Iancu (IIA), Le corps chez Agrippa d'Aubigné (îndrumător: Dolores Toma)
_______________________________________
14 decembrie 2013, ediţie specială: Journée d’étude « Albert Camus »
_______________________________________
18 ianuarie 2014, ora 10, la Catedră
Diana Dinică (I A), La dissolution du langage dans la "Cantatrice chauve"  (îndrumător: Lidia Cotea)
_______________________________________
22 martie, ora 10 (la Catedră)
Fabiana Florescu (I B Litere), La forêt et l'ermite dans les "Tristan" en vers (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
_______________________________________
26 aprilie, ora 10 (la Catedră)
Despina Jderu (I B Litere), À la défense de Roland (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
_______________________________________
10 mai, ora 10.30 (la Catedră)
Larisa Botnari (II MSFF), "A la recherche du temps perdu" entre littérature et philosophie de l'art (îndrumător:  Radu Toma) 
Adelina Vladislav (II MSFF), Le pré-macabre dans le "Dit des Trois Morts et des Trois Vifs" de Baudouin de Condé (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
Ina Stoica (I B Litere), L'ermite dans le "Conte du Graal" (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

 

Sedinte 2014-2015

 

22 noiembrie, ora 11 (la Catedră)
Cristina Constantin (IIA), Le début des "Sept sages de Rome" dans le manuscrit Français 95 de la B.n.F (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
Andreea Apostu (Doctorat I), Le combat des vices et des vertus dans un manuscrit du "Songe de Pestilence" (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
________________________________________
13 decembrie, ora 11 (la Catedră)
Diana Dinica (IIBLS), L’imaginaire de la peste chez Boccacce et chez Guillaume de Machaut (indrumator Catalina Girbea si Corina Anton)
Camelia Rizoiu (IA), La figure de Ganelon – la représentation du traître (indrumator Catalina Girbea)
Lidia Delcea (IA), Les châteaux de la Renaissance (indrumator Catalina Girbea)
________________________________________
4 aprilie, ora 11 (la Catedră)
Georgiana Iordache (IIIA), Le loup-garou dans "Le Roman de Guillaume de Palerne" (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
Laura Dumitrescu (doctorat III), "Mon nom est légion": la polyphonie dans "Fauvel" (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Sedinte 2015-2016

16 ianuarie, ora 10 (la Catedră)
Gratiela Buzic (III A): La "Femme roumaine" de Bridgman - une histoire cachée dans des tableaux (îndrumător: Lidia Cotea) 
Alexandra Toma (IA) : "Le premier jour" de Marc Lévy (îndrumător: Cătălina Gîrbea)
Nitu Ionela (IA), "Eugénie Grandet" d’Honoré de Balzac (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

2 aprilie, ora 12 (la Catedră)

Andreea Broasca (IA), Le péché originel dans l’iconographie de deux manuscrits médiévaux (îndrumător Cătălina Gîrbea)

Cristina Constantin (IIIA), Le tentation, le péché et la rédemption dans les folios 380r-385v du manuscrit Français 95 de la B.n.F. (îndrumător Cătălina Gîrbea)

Cristina Botilca (IB), L'Inquisition - interrogatoire et torture (îndrumător Cătălina Gîrbea)

21 mai, ora 11 (la Catedră)

Diana Necula (IB), Les trajets des femmes au XIIe siècle. Comparaison Orient-Occident (îndrumător Cătălina Gîrbea)

Loredana Rosu (IB), Les représentations de la femme dans le lai de Lanval (îndrumător Cătălina Gîrbea)

Cristina Caliman (IB), Bernard de Ventadour et l’amour (îndrumător Cătălina Gîrbea)

Sedinte 2016-2017

13 mai, ora 12 (la Catedră)

Camelia Rizoiu (IIIA), L'ordalie entre humain et divin (îndrumător: Cătălina Gîrbea)

Cercul de literatură şi civilizaţie franceză

Coordonator: lect. dr. Diana Colceriu (din octombrie 2017)

Sedinte 2017-2018

11 noiembrie 2017, ora 11 (la Catedră)

Miruna Bordea (II MSFF), Parallèle entre le Dieu pascalien et le Dieu cartésien (îndrumător:  Vlad Alexandrescu)

Gratiela Buzic  (II MSFF), Louis Ulbach au carrefour des esthétiques littéraires du XIXe siècle (îndrumător: Ileana Mihaila)

Cristina Buzea (II MSFF), La mélancolie des romantiques : René de Chateaubriand (îndrumător: Diana Colceriu)

9 decembrie 2017, ora 11 (la Catedră)

Cerise Coste (étudiante Erasmus), Littératures européennes : les "contes tsiganes", une dénomination abusive ?

 

Cercul de lingvistică franceză teoretică şi aplicată

Coordonator: conf. dr. Marina Păunescu

 

Sedinţe 2011-2012

29 octombrie 2011 :

Sedinţă inaugurală

 _______________________________________

19 noiembrie 2011 :

Marina-Oltea Păunescu : Bref aperçu des linguistiques non structurales

 _______________________________________

10 decembrie 2011 :

Gina Marina (IIA) : G. Kleiber – Sens, référence et existence. Que faire de l’extralinguistique ?

Cristina Heroiu (IIA) : Cum se conturează un proiect de cercetare? Studiu de caz: http://videos.arte.tv/de/videos/frueh_oder_spaet-3931004.html

_______________________________________

10 martie 2012 :

Cristina Ursu (absolventă A) : Au Bonheur des Dames – la grande métaphore du capitalisme émergent

Alexandra Cărămizaru (IIIA) : Astérix et Obélix – actes de langage et stéréotypes socio-culturels

_______________________________________

7 aprilie 2012 :

Cătălina Bălan (IIIA) : La tournure impersonnelle dans la communication orale et écrite

Alexandra Irimia (IIIB/Litere) : Du signe verbal au signe visuel (position du problème)

 

Sedinţe 2012-2013

17 noiembrie 2012 :

Andreea Gasler  (IIIA): La notion de « dialogisme » chez M. Bakhtine - une tentative de mise au point conceptuelle

_______________________________________

8 decembrie 2012 :

Alexandra Cărămizaru (IIIA): Analyse de corpus – Astérix et Obélix (II): actes de langage et profils éthiques

_______________________________________

12 ianuarie 2013:

Ana-Maria Bodgros (anul IIIA): Référence, référents, expressions référentielles

_______________________________________

21 martie 2013:

Elena Postelnicu (anul IA): Alphonse Daudet, La partie de billard ou La victoire du vaincu (analyse de texte)

_______________________________________

Joi, 16 mai 2013, ora 14:

Atelier de travail: J. Supervielle, Le voleur d'enfants - analyse de l'incipit romanesque

 

Sedinţe 2013-2014

16 noiembrie, ora 12.15, la Catedră:

Ana-Maria Bodgros (I MSFF), Sherlock Holmes et Hercule Poirot: enquête d'une énigme référentielle

______________________________________

22 martie, ora 10, la Catedră:

Manuela Burghelea (III A), Des chiens et des hommes - façons de dire, façons de penser (premières hypothèses, dépouillement du corpus)

______________________________________

Sedinţe 2014-2015

13 decembrie, ora 15, la Catedră:

Alina Stanciu (IIIB), La sémantique du slogan publicitaire

Bianca Burcea (IIIB), L'Iliade - le champ sémantique de la guerre

______________________________________

30 aprilie, ora 14, la Catedră:

Mădălina Raşoga (IIIA): Sophocle, Œdipe Roi – De l’enquête policière à la quête identitaire : noms propres et descriptions définies

______________________________________

13 mai 2015, ora 12, sala 402

Elena Soare (Université de Paris 8 & CNRS UMR 7023 Structures Formelles du Langage) – L’enquêteur, le surveillant et le détenu: étude des noms déverbaux de participants à l’événement

 

Sedinţe 2015-2016

19 martie 2016, ora 10, la Catedră:

Elena Guţă (III B): Le champ lexico-sémantique de la guerre dans l’Iliade – analyse des comparaisons homériques

______________________________________

2 aprilie, ora 10, sala 402 (Lectorat)

Alina Moroianu (III A): Les noms de faculté et la possession inaliénable

Diana Dinică (III A): Pièges de la traduction. Analyse comparée de quelques traductions du roman « Capitaine Conan »

 

Sedinţe 2016-2017

18 martie 2017, ora 10, la Catedră:

Mihaela Niculae (anul III A): L'argumentation dans la langue - La Théorie des Blocs Sémantiques

______________________________________

8 aprilie 2017, ora 10, la Catedră

Anca Cristea (III A): L’épidictique : expression de l’émotion ou vecteur d’action ? Premières hypothèses, aperçu du corpus

Oana Apostol (III A): La crise des réfugiés – un événement et sa formule. Premières hypothèses, aperçu du corpus

______________________________________

marti, 25 aprilie 2017, ora 16.30, la Lectorat

Andreea Constantin (III B): Dialogue théâtral vs conversation ordinaire 

______________________________________

Cercul de traduceri literare (CeNTraL)

Coordonator: conf. dr. Laurenţiu Zoicaş
    
Şedinţe 2012-2013
5 decembrie 2012:
Şedinţă inaugurală
_______________________________________

9 ianuarie 2013:
Prezintă: Lucian Buciu (I A), Diana Mistreanu (I MSFF) 
şedinţe bilunare
_______________________________________
Şedinţe 2013-2014
şedinţe bilunare
_______________________________________


Şedinţe 2014-2015

16 octombrie 2014: în atenţia studenţilor

CeNTraL (Cercul nomad de traduceri literare) recrutează trei noi membri

• Doritorii vor susţine un concurs care va consta în traducerea din limba franceză în limba română a unui text de cca 1000 de caractere.

• Concursul va dura două ore.

• Se vor putea consulta orice dicţionare (clasice sau electronice, inclusiv on-line), dar este strict interzisă consultarea altor persoane (prin telefon sau e-mail). Fiecare participant îşi va aduce propriile dicţionare.

• Vor fi cooptaţi, în limita locurilor disponibile, primii clasaţi, cu condiţia ca nota obţinută să fie de cel puţin 8,50.

• Nu se admit constestaţii, decizia juriului fiind definitivă.

• Pot participa la concurs orice studenţi sau masteranzi ai unei secţii francofone (Filologie A sau B, Traducători-interpreţi, Limbi moderne aplicate, MSFF, MTSST).

 

Concursul se va ţine miercuri, 5 noiembrie, la Lectorat (sala 402), de la ora 8.00.

Înscrierile se fac pe baza legitimaţiei de student, la Lectorat (sala 402), la dl profesor Frédéric Bonnor, în pauzele cursurilor ţinute în următoarelor intervale orare :

LUNI 20 şi 27 OCTOMBRIE, de la ora 8 la ora 14 ;

MIERCURI 22 şi 29 OCTOMBRIE, de la ora 14 la ora 18 ;

VINERI 24 şi 31 OCTOMBRIE, de la ora 10 la ora 14.

Urmăriţi site-ul Lectoratului:

http://lectoratfrancaisunibuc.wordpress.com/actualites/

 

2017-2018

25 octombrie 2017: în atenţia studenţilor

CeNTraL (Cercul nomad de traduceri literare) recrutează patru noi membri

Detalii: Fisier de tip .pdf ! ANUNT CERC 

 

_____________________________________

CeNTraL - realizări notabile

  • Traducere Guy de Maupassant, Văduvioarele şi alte proze poznaşe, Polirom, 2014.

Detalii la adresa: http://www.polirom.ro/catalog/carte/vaduvioarele-si-alte-proze-poznase-5521/detalii.html

 

 

 

Literatura extremului contemporan

La Liste Goncourt. Le Choix roumain / Premiul Goncourt. Alegerea studenţilor români

Organizarea Juriului studenţesc bucureştean

Coordonator: prof. dr. Lidia Cotea

 

2013

Participanţi : Laura DUMITRESCU (anul I, SD-SLC - şcoala doctorală Studii Literare şi Culturale) - preşedinta Juriului, Andreea APOSTU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Diana MISTREANU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Gabriela CHITILEANU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Benjamin DEMAY (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone), Adnana POPESCU (anul III, Licenţă, Filologie: Franceză B), Ruxandra IVAN (anul III, Licenţă, Filologie: Franceză B), Diana CURCǍ (anul III, Licenţă, Filologie: Franceză A), Alexandra HOLBAN (anul II, Licenţă, Filologie: Franceză A).

Romanul câştigător: Jean-Philippe Toussaint, Nue, Paris, Minuit, 2013.

2014

Participanţi : Laura DUMITRESCU (anul I, SD-SLC - şcoala doctorală Studii Literare şi Culturale) - preşedinta Juriului, Alexandra ILINA (anul I, SD-SLC - şcoala doctorală Studii Literare şi Culturale), Larisa BOTNARI (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone), Adelina VLADISLAV (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone), Alice RĂDUŢĂ (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Ancuţa ILAŞI (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Alexandru BODOLICĂ (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Norela FERARU (anul III, Licenţă, Filologie: Franceză B), Andreea RUS (anul III, Licenţă, Filologie: Franceză A), Ruxandra STROE (anul III, Licenţă, Filologie: Franceză A).

Romanul câştigător: Éric Reinhardt, L’Amour et les forêts, Paris, Gallimard, 2014.

2015

Participanţi : Alice RĂDUŢĂ (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone) - preşedinta Juriului, Andreea APOSTU (anul II, SD-SLC - şcoala doctorală Studii Literare şi Culturale), Diana MISTREANU (anul II, SD-SLC - şcoala doctorală Studii Literare şi Culturale), Ancuţa ILAŞI (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone), Alexandru BODOLICĂ (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone), Norela FERARU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), George-Alexandru SĂCUIU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Cătălin MICU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Roberta BUCURA (anul I, Licenţă, Traducători - Interpreţi), Mihaela GHEORGHIU (anul I, Licenţă, Traducători - Interpreţi).

Romanul câştigător: Boualem Sansal, 2084, Paris, Gallimard, 2015.

2016

Participanţi: Alexandra ILINA (anul III, Şcoala doctorală Studii Literare şi Culturale) - preşedinta Juriului, Mihaela CHIROBOCIA (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone), Alexandra STĂTESCU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Oana BLIDARU (anul I année, Master Studii Franceze şi Francofone), Mădălina SPIRIDON (anul III, Licenţă, Filologie, Franceză A), Diana DINICĂ (anul III, Licenţă, Filologie, Franceză A), Cristina CONSTANTIN (anul III, Licenţă, Filologie, Franceză A), Alexandra STOCHIŢOIU (anul III, Licenţă, Filologie, Franceză A), Despina JDERU (anul III, Licenţă, Filologie, Franceză B).

25 octombrie 2016

Masă rotundă: Enjeux de la littérature française de l’extrême contemporain. La Liste Goncourt 2016

Organizator: Lidia Cotea, ora 18, etajul II, Departamentul de Limba şi Literatura Franceză

Participanţi: Lidia COTEA, Alexandra ILINA, Despina JDERU,   Mihaela CHIROBOCIA, Cristina CONSTANTIN, Diana DINICĂ, Alexandra STĂTESCU, Oana BLIDARU

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_1 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_2 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_3 

Romanul câştigător: Catherine CUSSET, L’autre qu’on adorait, Gallimard, 2016.

2017

Participanţi: Despina JDERU (anul I, Master Litere) - preşedinta Juriului, Andreea APOSTU (anul III, Şcoala doctorală Studii Literare şi Culturale), Miruna BORDEA (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Graţiela BUZIC (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Cristina CONSTANTIN (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Diana DINICĂ (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Fabiana FLORESCU (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone), Alexandra OANCEA (anul III, Licenţă, Filologie, Franceză A), Teodora OLENICI (anul II, Master Studii Franceze şi Francofone), Daniela TĂNASE (anul I, Master Studii Franceze şi Francofone).

14 octombrie 2017

Masă rotundă: L’extrême contemporain dans tous ses états: la liste Goncourt 2017

Organizator: Lidia Cotea, ora 15, etajul II, Departamentul de Limba şi Literatura Franceză

Participanţi: Lidia COTEA, Despina JDERU, Miruna BORDEA, Graţiela BUZIC, Cristina CONSTANTIN, Diana DINICĂ, Alexandra OANCEA, Teodora OLENICI.

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_1 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_2 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_3 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_4 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_5 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_6 

Fisier de tip .jpg ! Masa rotunda_Juriu Goncourt_Bucuresti_7 

Romanul câştigător: François-Henri DÉSÉRABLE, Un certain M. Piekielny, Gallimard, 2017. 

Cercul ContrasTER (CONTRASTivité. TRAduction Spécialisée. TERminologie)

Coordonatori: lect. dr. Anca Velicu, asist. dr. Lucia Vişinescu

 

Şedinţe 2016-2017

 

Jeudi, 4 mai 2017, 18h-20h (S. 404) 

L’article de recherche (vs article de synthèse) en linguistique appliquée (terminologie, traductologie) – II

Table ronde (modérateurs Anca-Marina VELICU, Lucia VISINESCU)

Mise au point théorique (FOA) – Anca-Marina VELICU

Interventions annoncées :

  • Cristina CIUPAGEANU (MTSST1) – Sports nautiques de glisse – analyse conceptuelle sur objectif terminograhique : le parcours du combattant. De la rédaction de la communication, à la publication du texte
  • Roberta BUCURA (TI3) – Difficultés terminologiques dans la traduction d’un texte de théâtrologie. Sélection des termes analysés dans le mémoire de licence, en vue de la rédaction d’un article

__________________________________________

 

 

Pagină actualizată la 04 Decembrie 2017.