Biroul Baze de Date și Gestiunea Informatică a Școlarității

Biroul Baze de date și gestiunea informatică a școlarității administrează aplicaţia University Management System de gestionare a şcolarităţii, întreprinzând următoarele activități:

• Utilizarea aplicaţiei UMS pentru crearea şi întreţinerea structurii academico-didactice a Universităţii;
  • Crearea şi întreţinerea conturilor de utilizator, precum şi asignarea de roluri în conformitate cu postul ocupat în structura didactico-administrativă a Universităţii;
  • Instruirea utilizatorilor;
  • Asigurarea interfeţei de comunicare cu firma The RedPoint din Iaşi în cazul în care apar probleme deosebite sau defecţiuni de sistem.

În același timp, membrii biroului participă la sesiunile de admitere la studii universitare de licenţă şi masterat, implementează și operează cu sistemul informatic Registrul Matricol Unic în cadrul Universităţii din Bucureşti, întreţin şi adaptează programele folosite la Biroul Acte de Studii.

Membrii biroului
Cătălin BERLIC