Biroul Formare Continuă a Cadrelor Didactice

Biroul se ocupă cu organizarea şi desfăşurarea examenelor de obţinere a gradelor didactice pentru profesorii din învăţământul preuniversitar:  gradul didactic II şi gradul didactic I.

Specializările pentru care Biroul de Formare Continuă a Cadrelor Didactice al Universităţii are acreditare în vederea organizării perfecţionării prin grade didactice sunt: matematică, informatică, fizică, chimie, biochimie tehnologică, biologie, biochimie, ecologie, geografie, geologie, istorie, filosofie, psihologie, pedagogie, psihopedagogie specială, sociologie, psihosociologie, drept, administraţie publică, ştiinţe politice, teologie ortodoxă, teologie romano-catolică, teologie greco-catolică, teologie baptistă, teologie adventistă, teologie penticostală, limba şi literatura română, limbi şi literaturi străine: franceză, latină, italiană, spaniolă, turcă, maghiară, rromani, elină, japoneză, portugheză, engleză, germană, rusă, sârbă, croată, ucraineană, polonă, bulgară, slovacă.

Programele pentru obţinerea definitivării în învăţământ şi acordarea gradelor didactice II şi I sunt publicate pe pagina de WEB a Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Inovării: www.edu.ro.

Membrii Biroului

Roxana BERLIC