Conferinţa internaţională “Mediatizing Memory: History and Its Mediatic Construction” la Universitatea din București

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 11.05.2018 - 12.05.2018
12:00 am

Location
Facultatea de Drept

Categories No Categories

În perioada 11-12 mai 2018, Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din cadrul Universității din București organizează conferinţa internaţională “Mediatizing Memory: History and Its Mediatic Construction”. Evenimentul va fi găzduit de Facultatea de Drept a Universității din București (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46).

Conferința este unul dintre evenimentele iniţiate de Facultatea de Jurnalism și Știinţele Comunicării pentru a marca Centenarul Marii Uniri din 1918 și oferă tinerilor doctoranzi și cercetătorilor experimentaţi ocazia dialogului știinţific într-un context interdisciplinar în jurul unor teme legate de memory studies și mediatizare: probleme teoretice și metodologice; reconstrucţia mediatizată a evenimentelor istoriei naţionale; ritualuri politice, sociale și culturale ca media events; politicile contestării memoriei; memoria organizaţională ca o practică a comunicării; memoria digitală: tendinţe și provocări; moștenirea culturală: muzeele virtuale ca hypertext; reprezentarea vizuală a istoriei în online.

Celebrările și comemorările sunt o componentă esenţială a memoriei colective, ele devenind rezultatul unor procese interactive de fabricare a memoriei colective, procese în care mass-media joacă un rol esenţial. În aceste momente este (re)modelat comportamentul instituţiilor și al grupurilor (de la profesioniștii din mass-media la supravieţuitorii evenimentelor sau urmașii lor).

Comunicările vor fi prezentate în limbile engleză și franceză și vor fi publicate în revistele știinţifice ale Facultăţii de Jurnalism și Știinţele Comunicării.

Din comitetul știinţific al conferinței fac parte prof. univ. dr. Camelia Beciu (Universitatea din București), prof. univ. dr. Mihai Coman (Universitatea din București), prof. Piotr Chruszcsewski (Universitatea din Wroclaw, Polonia), prof. Peter Gross (Universitatea din Tennessee), prof. univ. dr. Mirela Lazăr (Universitatea din București), conf. univ. dr. Mădălina Moraru (Universitatea din București), conf. univ. dr. Antonio Momoc (Universitatea din București), conf. univ. dr. Mirela Murgescu (UB), prof. Dana Popescu-Jourdy (Universitatea Lyon 2, Franţa), prof. Elizabeth Vercher (Universitatea Lyon 2, Franţa).

Evenimentul este organizat de prof. univ. dr. Camelia Cmeciu (Universitatea din București), conf. univ. dr. Raluca Radu (Universitatea din București), lect. univ. dr. Alexandra Bardan (Universitatea din București), lect. univ. dr. Ionuţ Butoi (Universitatea din București), lect. univ. dr. Antonia Matei (Universitatea din București), lect. univ. dr. Dan Podaru (Universitatea din București), lect. univ. dr. Natalia Vasilendiuc (Universitatea din București), Oana Călin (doctorand), Mihai Dragnea (doctorand), Codruţa Tomșa (student), Bianca Tănăsescu (student) și Adelina Sahlean (student).

Mai multe informații despre cea de-a VI-a ediție a conferinţei internaţionale “Mediatizing Memory: History and Its Mediatic Construction” pot fi accesate aici.