Conferința “The Political Rise of Emmanuel Macron”

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 29.05.2018
4:00 pm

Location
Facultatea de Litere

Categories No Categories

Marți, 29 mai 2018, profesorul Alex Frame, de la Universitatea din Burgogne, va susține la Universitatea din București conferința cu titlul The Political Rise of Emmanuel Macron. Evenimentul se va desfășura începând cu ora 16:00 în Amfiteatrul „N. Bălceascu” al Facultății de Litere (Strada Edgar Quinet, nr. 5-7).

Expert în științele informării și comunicării și conferențiar universitar de limbă engleză, profesorul Alex Frame are ca domenii de expertiză științifică comunicarea interculturală, comunicarea interpersonală, comunicare organizațională, communicare mediată, atât socială cât și politică, și nu îl ultimul rând, globanizarea și influența ei asupra culturilor.

Printre publicațiile științifice ale profesorului se numără Tweers from the Campaign Trail: Researching Candidates’Use of Twitter during the European Parliamentary Elections (2006), Communication et interculturalité: cultures et interactions interpersonnelles (2003), Les campagnes des compagnes: Mise en scène de la vie publique et privée(2003).

Evenimentul va fi moderat de conf. univ. dr. Alexandra Crăciun, conferențiar doctor în cadrul Departamentului de Științe ale Comunicării al Facultății de Litere.