Coordonator roman:

Telefon: +33(0)326913330

Fax: +33(0)3269132

E-mail: francoice.chuburu@univ-reims.fr

Partenerii implicati în proiect:

• Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Biologie, Departamentul de Biochimie si Biologie Moleculara, Romania
  • Universitatea din Reims Champagne Ardenne (URCA), Institutul de Chimie Moleculara din Reims, Franta
  • Innov’Orga, Reims, Franta
  • Universitatea din Mons (UMONS1) Departamentul de Chimie Generala, Organica si Biomedicala (UMONS1) si Departamentul de Imagistica Optica si de rezonanta magnetic (UMONS2), Belgia- Wallonia
  • KitoZyme, Herstal, Belgia-Wallonia
  • Spitalul Universitar din Reims (CHU Reims), Departamentul de radiologie al Spitalului Robert Debre

Autoritate contractanta din Romania: UEFISCDI

Autoritatea contractanta din Franta: ANR-Agentia Nationala de Cercetare

Codul proiectului: ERANET 4-006/2014

Tipul si numarul proiectului: EuroNanoMed II JTC 2013

Titlul proiectului: Nanohidrogeluri de gadolinium pentru imagistica de rezonanta magnetica a nodulilor limfatici

Acronim:  GadoLymph

Durata: 36 luni

Bugetul alocat de catre UEFISCDI:  1.125.000 RON

Bugetul total al proiectului:  4.987.854 RON

Rezumat:

Sistemul limfatic este un element esențial al sistemului imunitar și, în multe forme de cancer, o rută majoră pentru diseminarea celulelor canceroase metastatice. Detectarea pre-terapeutică a metastazelor în nodulii limfatici este, prin urmare, crucială pentru determinarea prognosticului și a tratamentului adecvat. Deși tehnici imagistice, cum ar fi US, CT sau IRM permit detectarea nodulilor limfatici, acestea prezinta o sensibilitate limitata, în special în detectarea micrometastazelor. Cu toate acestea, în IRM, acuratețea diagnosticului ar putea fi îmbunătățită prin injectarea agentului de contrast. În scopul de a discrimina exact între tesuturile normale, inflamate si metastatice, proiectul GadoLymph are ca scop dezvoltarea agenților de contrast cu hipersensibilitate pentru IRM a nodulilor limfatici (IRMNL). O abordare inovatoare bazată pe dezvoltarea nanohidrogelurilor limfotropice biocompatibile care încorporează chelați de gadolinium este propusa in acest proiect. Recent au fost sintetizate nanohidrogeluri de Gd care prezintă eficacitate crescuta (r1 ~ 80 mm-1 s-1 la 30 MHz și 10 mM-1 s-1 la 200 MHz). Ele determina un raspuns atât la T1 cat și la T2, ceea ce reprezinta un real progres pentru o mai bună diferențiere între țesuturile normale și patologice. Pentru a aplica aceste nanoparticule in IRMNL, este necesara prelucrarea acestora in scopul de a favoriza acumularea lor in nodulii limfatici. În acest sens, funcționalizarea nanohidrogelurilor de Gd cu lanțuri perfluorinate sau poloxameri va fi luata în considerare. Este de asteptat ca aceste materiale cunoscute ca promotori ai drenajului limfatic sa sporeasca acumularea nanoparticulelor în nodulii limfatici. Corelația dintre structura nanohidrogelului și biodistribuția sa va permite alegerea celui mai bun sistem de direcționare. Evaluarea toxicologica a acestora va fi efectuata pentru a selecta cele mai sigure nanohidrogeluri de Gd functionalizate. Pentru a îndeplini această provocare, 6 parteneri din 3 țări europene diferite sunt implicate în proiect. Partenerul academic francez (URCA) este responsabil de elaborarea nanohidrogelurilor de Gd și funcționalizarea lor în raport cu (1) societatea valonă KitoZyme care produce chitosan de calitate farmaceutica și (2) cu societatea franceza French start up Innov'Orga specializata în compusi fluorinati. Partenerul academic valon (UMONS) și Spitalul Universitar Reims (CHU) se vor ocupa de determinarea relaxivitatii in vitro a nanoparticulelor limfotrope și evaluarea preclinică pe modele animale. Partenerul român (Universitatea din București) va fi responsabil de evaluarea toxicologică a nanoparticulelor relevante.

Obiective:

In cadrul proiectului obiectivele specifice sunt:

• Sinteza si caracterizarea fizico-chimica a nanohidrogelurilor de gadolinium
  • Modificarea marimii nanohidrogelurilor de gadolinium pentru specificitatea limfotropica
  • Masurarea  relaxivitatii a nanohidrogelurilor de gadolinium
  • Determinarea in vivo prin imagistica de rezonanta magnetica a nodulilor limfatici utilizand nanohidrogelurile de gadolinium
  • Determinarea biocompatibilitatii in vitro a nanohidrogelurilor de gadolinium
  • Testarea stresului oxidativ in vitro si in vivo produs de nanoparticulele limfotropice
  • Testarea toxicologicala in vivo si in vitro a nanoparticulelor limfotropice

Rezultate estimate:

• diseminarea rezultatelor proiectului in reviste indexate ISI;
  • diseminarea rezultatelor proiectului in cadrul unor conferinte nationale si internationale cu impact stiintific crescut;
  • elaborarea unei teze de doctorat,  doua teze de master si doua teze de licenta.
REZUMAT ETAPA I 2014

REZUMAT ETAPA II 2015

Lucrari publicate la conferinte internationale pe anul 2015:

Pagină actualizată la 06 Decembrie 2016.