Stabilirea strategiilor de grupare/clasificare a

Coordonator proiect (Germania): German Federal Institute for Risk Assessment (BfR), Germania

Dr. Andrea Haase / Prof. Dr. Dr. Andreas Luch

Telefon: +49-30-18412-3423 (A.H.)/ +49-30-18412-4538 (A.L.)

E-mail: andrea.haase@bfr.bund.de / andreas.luch@bfr.bund.de

Resposabil proiect (Romania): Universitatea din Bucuresti/Facultatea de Biologie/DBBM

Prof.Dr. Anca Dinischiotu

Telefon: 021.318.15.75/int 105

Fax: 021.318.15.75/int 103

E-mail: ancadinischiotu@yahoo.com

Partenerii implicati în proiect:

1. German Federal Institute for Risk Assessment (BfR), Germania
  2. Helmholtz Centre for Environmental Research – UFZ, Germania
  3. BASF Chemical Company, Germania
  4. Institute of Energy and Environmental Technology (IUTA) , Germania
  5. University Hospital Hamburg- Eppendorf (UKE) , Germania
  6. Tel Aviv University (TAU), Israel
  7. University of Namur, Belgia
  8. StratiCell, Belgia
  9. Institute of Public Health, University of Porto (ISPUP), Portugalia
  10. University of Bucharest, Department of Biochemistry and Molecular Biology (UB), Romania
  11. Robert Koch Institute (RKI), Germania

Autoritate contractanta din Romania: UEFISCDI

Codul proiectului: ERA-SIINN-NanoToxClass

Tipul si numarul proiectului: SIINN 2nd Call (2013) Nr. 13/2015

Titlul proiectului: Stabilirea strategiilor de grupare/clasificare a nanomaterialelor in accord cu toxicitateca si efectele biologice ca suport pentru evaluarea riscurilor

Acronim:  NanoToxClass

Durata: 36 luni

Bugetul alocat de catre UEFISCDI: 900000 RON (200000 Euro)

Bugetul total al proiectului: 1536560 Euro (cu co-finantare 1680641 Euro)

Rezumat

În prezent, evaluarea riscurilor nanomaterialelor fabricate (MNM) este estimată în funcție de caz. Având în vedere gama largă de MNM cu toate variațiile posibile de dimensiune, formă sau înveliș, acesta este un proces laborios, cu un intens consum de timp si resurse materiale. Testarea tuturor variantelor MNM pentru toate efectele posibile nu este fezabilă. O soluție pentru a întâmpina această problema este gruparea MNM. In acest proiect ne vom focusa pe gruparea lor în funcție de toxicitate și efectele biologice induse la oameni și mamifere. Vom stabili criterii de grupare pe baza unor mecanisme de toxicitate bine stabilite, și vom include noi abordări de transcriptomică, proteomică și metabolomică. Vom lua în considerare datele existente din proiectele finalizate și cele din studiile publicate. Studiile experimentale realizate în cadrul proiectului sunt planificate într-o manieră specifică, selectivă, în principal axându-se pe un conținut ridicat de informații sau date de Omică cu privire la modurile de acțiune. Validarea grupării va fi realizată pentru câteva MNM selectate.

Obiectivul proiectului

Scopul nostru este de a dezvolta și valida abordări de grupare ale nanomaterialelor fabricate (MNM). Toate principiile de grupare pe care le vom aplica vor fi bazate pe efecte biologice asupra toxicității la mamifere. Gruparea nu va ajuta doar pentru prioritizarea materialului pentru testari detaliate, dar, de asemenea, va sprijini evaluarea riscurilor MNM și in acest fel ar putea deveni un instrument valoros în abordările de siguranta a proiectarii.

Rezultate estimate

• diseminarea rezultatelor proiectului in reviste indexate ISI;
  • diseminarea rezultatelor proiectului in cadrul unor conferinte nationale si internationale cu impact stiintific crescut;
  • elaborarea unor teze de doctorat, teze de master si teze de licenta.

RAPORT STIINTIFIC ETAPA I 2015:

RAPORT STIINTIFIC ETAPA II 2016:

Pagină actualizată la 05 Decembrie 2016.