Scoala doctorala in stiintele comunicarii

Obiectivele doctoratului în Ştiinţele comunicării

A. Obiective ştiinţifice:

• să ofere viitorilor cercetători şi cadre didactice universitare în domeniul comunicării o formare riguroasă la cele mai înalte standarde internaţionale;
  • să stimuleze iniţiative de cercetare determinate de nevoile tot mai diverse şi crescânde ale societăţii româneşti.

B. Obiective instituţionale:

• să încurajeze o mai bună concertare a programelor de formare în domeniul comunicării în România şi o mai intensă colaborare cu programe similare (masterat şi doctorat) din Occident şi America (doctorat în co-tutelă).

C. Obiective socio-economice:

• să contribuie la afirmarea Universităţii din Bucureşti pe plan naţional şi internaţional  în domeniul comunicării;
  • să servească drept pol de atracţie pentru studenţi străini;
  • să sporească vizibilitatea Ştiinţelor comunicării prin intermediul lărgirii colaborării cu sectoarele public şi privat (organizarea de cercetări, seminare, colocvii în parteneriat cu instituţii cât mai diverse).

D. Obiective pedagogice:

• să dezvolte la candidaţi o abordare pluri-disciplinară a fenomenelor comunicării;
  • să favorizeze colaborarea dintre cercetători aparţinând unor discipline diverse în studiul fenomenelor de comunicare.

Colectivul Scolii Doctorale de Stiintele Comunicarii din cadrul Facultatii deşi Stiintele Comunicarii cuprinde cinci coordonatori, profesori doctori, care se bucura de recunoastere profesionala la nivel national si international.

Prof. univ. Mihai COMAN, Decan al Facultatii de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Directorul Scolii Doctorale in domeniul Stiintelor Comunicarii

Prof. univ. Daniela ROVENTA FRUMUSANI, Sef al Catedrei de Antropologie Culturala si Comunicare la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii

Prof. univ. Monica SPIRIDON, Facultatea de Litere a Universitatii din Bucuresti, Catedra de Relatii Publice

Prof. univ. Petre ANGHEL, Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala a Universitatii din Bucuresti

Pagină actualizată la 08 Mai 2012.