Ceremonia de decernare a titlului de professor emeritus

Într-o ședință solemnă organizată pe data de 14 decembrie 2016 de către Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, rectorul interimar al Universității din București, prof. univ. dr. Romiță Iucu-Bumbu, a decernat titlul de professor emeritus următorilor profesori ai facultății: prof. dr. Dan Dobre, prof. dr. Ioan Pânzaru, prof. dr. Dolores Toma, prof. dr. Radu Toma (Departamentul de Limba şi Literatura Franceză); prof. dr. Constantin Geambaşu și prof. dr. Anca Irina Ionescu (Departamentul de Filologie Rusă şi Slavă); prof. dr. Coman Lupu și prof. dr. Smaranda Elian (Departamentul de Lingvistică Romanică, Limbi şi Literaturi Iberoromanice şi Italiană);  prof. dr. Florentina Vişan (Departamentul de Limbi şi Literaturi Orientale); prof. dr. Ileana Baciu, prof. dr. Dumitru Chiţoran, prof. dr. Alexandra Cornilescu, prof. dr. Daniela Ionescu, prof. dr. Mihaela Irimia, prof. dr. Irina Pană, prof. dr. Lidia Vianu (Departamentul de Engleză).

...

Fisier de tip .docx ! Cuvânt de deschidere - Decan, prof. dr. Liviu Franga

Cea de-a 11 conferinţă a Asociaţiei Internaţionale de Dialectologie Arabă (AIDA), 25-28 mai 2015

Organizatori: Secţia de limba arabă şi Centrul de Studii Arabe, Universitatea din Bucureşti

Detalii: http://aidabucharest2015.lls.unibuc.ro/

CARAVANA EUB, LA STATUI

150 DE ANI DE EXISTENŢĂ A UNIVERSITĂŢII DIN BUCUREŞTI

Festivalul „Şcoala de nume mari”, care se va desfăşura în perioada 5-7 iunie 2014, în Piaţa Universităţii (la Statui), marchează sărbătorirea a 150 de ani de la înfiinţarea Universităţii din Bucureşti. Proiectul este iniţiat de Universitatea din Bucureşti şi desfăşurat cu sprijinul Primăriei Municipiului Bucureşti şi Asociaţiei Editorilor din România.

În toate cele 3 zile aniversare, începând cu ora 10:00, Caravana EUB va prezenta producţia editorială EUB, ce ilustrează activitatea de cercetare din facultăţile şi specializările Universităţii din Bucureşti: activitate cu deosebite realizări, intrate an de an în patrimoniul ştiinţific intern şi internaţional.

„Festivalul ‘Şcoala de nume mari’ îşi propune să coreleze oferta unui târg de carte cu o campanie de promovare a Universităţii din Bucureşti, menită să demonstreze impactul activităţii academice din instituţie asupra culturii şi ştiinţei din România”.

Pagină actualizată la 10 Ianuarie 2017.