Masteratul Cultura şi Limbajul Organizaţiilor Europene

1. Sesiunea IULIE:
    • 13-20 iulie – înscrierea candidaților
    • 21-22 iulie – examene:
    • 21 iulie - ora 14:00 - probă scrisă engleză (traducere din The Economist) - sala 1 (Fac. de Matematică)
    • 22 iulie - ora 9:00 - interviu limba franceza/ spaniola/ germana - sediul Departamentelor
    • Data limită de afișare a rezultatelor: 29 iulie
  2. Sesiunea SEPTEMBRIE:
    • 3-11 septembrie – înscrierea candidaților
    • 14-19 septembrie – examene
    • Data limită de afișare a rezultatelor: 23 septembrie

Media de admitere: 50% examen scris (engleză) + 50% interviu limba franceza/spaniola/germana. Modulul de limbă italiană nu va școlariza în 2016.

Locuri:50
Locuri buget: 22
Contact: Director Master - conf dr Diana Ionita email:dionita34@gmail.com

In anii trecuti, dupa redistribuirea locurilor de la buget, masteratul CLOE nu a mai avut niciun platitor de taxa!

CONDITII DE ADMITERE:

- se pot inscrie absolventi ai sectiilor de filologie (specializarile A/ B, L.M.A.) studenti  program  Erasmus, orice absolvent de facultate cu cunostinte de nivel B1 in cele doua limbi straine.

- examen scris (traduceri specializate cu exercitii lexicale pe textul propus) la limba engleza; interviu la limba B.

• LIMBILE DE STUDIU:  limba engleza in combinaţie cu limba franceză/ germană/ spaniolă/ italiană.

• DURATA STUDIILOR: 4 semestre

• OPORTUNITATI PE PIATA MUNCII
  1. Traducător – traduceri specializate (domeniile economic, juridic, politic, administrativ) în doua limbi.
  2. Secretar de firmă de comerţ, counselling, administraţie etc.
  3. Documentarist: mapa negociatorului, prezentări de firme sau produs, elaborare de baze de date on-line, studii şi sondaje de marketing.
  4. Organizator evenimente: team-building, simpozioane, saloane, congrese.
  5. Cercetător de piaţă

TIPURI DE CURSURI/ ATELIERE:

Modulul Comunicare in afaceri (oral)

Modulul Comunicare in afaceri (scris)

Modulul –Cultura Organizationala (Comunicarea Interpersonala, Bune practici in negociere, prezentare, intalniri, tehnici de recrutare)

Modulul Civilizatie Europeana Contemporana

Modulul Organizatiile Europene

Modulul – atelier de limbaj specializat (limbaj juridic, politic,financiar, contabil,  corespondenta in afaceri, tehnici de redactare in limba straina);

Modulul Drept Comunitar

Modulul Economie (macroeconomie, strategii internationale, marketing)

Leadership in management

PRACTICA PROFESIONALĂ – la firme recomandate de Camera de Comert, Biblioteca Metropolitan, Ministerul de Interne, ISRA Center- firma de marketing research pentru produse farmaceutice.

COLECTIVUL DE PROFESORI: cadre didactice cu mare experienţă de la Departamentele de Limba Engleză, Franceză, Germană, Limbi Romanice ale Facultatii de Limbi  si Literaturi Străine,  profesori şi conferentiari ai Facultăţii de Administraţiei şi Afaceri, profesori de la  A. S. E, profesori directori de departament  de la Facultatea de Drept, profesori prestigioşi de la Universitatea Media.

BURSE ERASMUS:  Seinajoki University of Applied Sciences,  Finlanda ,  Hope University, Liverpool, UK, Avans Breda, Olanda, Franţa- 4 universitati.

• AFILIERI

-       Consortiul european DUKENET, cu sediul in Avans University, Hertogenbosch, Olanda.

-       A.N.L.E.A.- Asociatia Nationala Limbi Moderne Aplicate, Paris VII, Franta

-       A.I.L.E.A.- Asociatia Internationala Limbi Moderne Aplicate, Paris VII, Franta

• PARTICIPĂRI LA COMPETIŢII INTERNAŢIONALE

In cadrul Consortiului European DUKENET se organizeaza de doua ori pe an concursuri de strategii de marketing si de management, prin limba engleză, unde studentii nostri, din 2009, de cand ne-am afiliat,  au obţinut  medalii de aur,  de agint si de bronz – (2009- Quimper in Franta, 2010- Hamilton, in Marea Britanie, 2011-Seinajoki, Finlanda , 2012  la Budapesta, Ungaria, 2013- Hamilton, Marea Britanie.

In perioada 2011-2013, masteranzii C.L.O.E participă la Proiectul European Intensiv NertAware, organizat la Katowice, Polonia, sponsorizat de Google şi care se finalizeaza cu premii şi diplome care atestă competenţele de utilizare a instrumentului Google Adwords.

NOU- acest masterat are o componentă profesională aplicată foarte puternică, cu accent pe limbaje specializate ţn cele doua limbi de studiu, dar şi pe componenta europeană privitor la legislaţia şi instituţiile  europene, norme de angajare şi recrutare în spaţiul UE, dreptul comunitar european.

CONTACT:

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, str. Edgar Quinet, 3-5, sector 5, Bucuresti

Persoana de contact: director master conf. dr. Diana Ionita

diana.ionita@lls.unibuc.ro

Link: http://cloeunibuc.wordpress.com/about/

.

Pagină actualizată la 28 Iunie 2016.