Apel la candidaturi

Catedra Senghor a Universităţii din Bucureşti organizează în perioada 13-17 iunie 2011, la Sinaia, o şcoală de vară cu tema Francofonie instituţională şi diversitate culturală. Temele care vor fi discutate sunt următoarele:

Francofonia instituţională:

1. Fondatorii
  2. De la ACCT la OIF (1970-2004): istoric, texte fundamentale
  3. Sommet-urile
  4. Operatorii Francofoniei

Diversitate culturală şi francofonie:

1. Conceptul de cultură în ştiinţele sociale
  2. Conceptul de limbă-cultură
  3. Convenţia despre diversitate culturală din 2005: istoric, text

Vor interveni în cadrul acestei şcoli de vară profesori de la Universitatea din Bucureşti, reprezentanţi ai OIF la Bucureşti şi alţi reprezentanţi ai operatorilor francofoni.

Şcoala poate primi un număr de 26 de participanţi. Candidaţii, înscrişi la Universitatea din Bucureşti sau într-o altă universitate românească (nivel master sau doctorat) şi având un bun nivel de cunoaştere al limbii franceze, trebuie să trimită o scrisoare de intenţie şi un CV la adresa radu.toma@edss.ro până la 25 mai 2011. Rezultatele selecţiei vor fi comunicate cel mai târziu pe 1 iunie 2011.

Acest stagiu este certificat de Universitatea din Bucureşti.

Universitatea din Bucureşti asigură cazarea şi masa pentru întreaga perioadă la Centrul de Conferinţe de la Sinaia.

Pagină actualizată la 06 Mai 2011.