Aspecte teoretice si practice ale culturilor de celule animale

Cursul (28 h) se adreseaza studentilor din anul I de studiu din cadrul Masterului de Biochimie si Biologie Moleculara si abordeaza urmatoarele subiecte:

1. Istoric, obiective, avantajele si dezavantajele culturilor celulare;

2. Sisteme de cultivare a celulelor animale: Culturile tisulara, de organ si de celule; Culturile organotipica si histotipica; Culturi la densitati celulare mari si clonale; Culturi de celule aderente si in suspensie; Culturi primare, linii celulare finite si continue;

3. Medii de cultura si conditii de cultivare;

4. Ciclul de creştere si proliferarea celulelor in cultura

5. Sincronizarea celulara: Metode chimice; Metode fizice;

6. Imortalizarea celulara;

7. Transfectia celulara: Tipuri de transfectie; Conditii specifice de cultivare a celulelor; Metode de transfectie celulara;

8. Transformarea celulara: Instabilitatea genomica; Imortalitatea celulara; Controlul aberant al cresterii celulare; Tumorigenicitatea celulelor transformate;

9. Senescenta celulara: Tipuri de senescenta si caracteristicile celulelor senescente; Cai moleculare de activare a senescentei celulare; Mecanisme de inducere a senescentei;

10. Latenta celulara, diferentierea si de-diferentierea celulara;

11. Citometria in flux;

12.  Aplicatii ale culturilor celulare in obtinerea anticorpilor monoclonali.

Bibliografie selectiva:

1. Practical Cell Analysis, D. Pappas, John Wiley & Sons, Ltd, 2010.

2. Methods in biotechnology, Animal Cell Biotechnology, Methods and Protocols, 2nd Ed., R. Pörtner (Ed.), Humana Press Inc., 2007.

3. Culturi de celule animale, A. Cimpean, Editura Ars Docendi, 2006 (ISBN-10 973-558-274-0; ISBN-13 978-973-558-274-6).

4. Culture of animal cells. A manual of basic technique, R.I. Freshney, 5th Edition, Wiley Liss, Inc., p. 89-120, 2006.

5. Animal Cell Culture and Technology, M. Butler, Garland Science/BIOS Scientific Publishers, G. Bushell (Ed), 2004.

6. Senescence and immortalization: role of telomeres and telomerase, J.W. Shay, W.E. Wright, Carcinogenesis, 26, 867-874, 2005.

7. The signals and pathways activating cellular senescence, I. Ben-Porath, R.A. Weinberg, Int. J. Biochem. Cell Biol., 37, 961-976, 2005.

8. Synchrony in human, mouse and bacterial cell cultures, C.E. Helmstetter, M. Thornton, A. Romero, K. Leigh Eward, Cell Cycle, 2, 42-45, 2003.

9. Animal Cell Culture, A Practical Approach, 3rd Edition, J.R.W. Masters, Oxford University Press, 2000.

10. Cell separation methods and applications, D. Recktenwald, A. Radbruch (Eds), Marcel Dekker, Inc., 1998.

11. Laboratory techniques in biochemistry and molecular biology, R.H. Burdon, P.H. van Knippenberg, Cell culture for biochemists, 2nd revised edition, R.L.P. Adams, Elsevier Amsterdam. New York. Oxford, Elsevier Science Publishers B. V. (Biomedical Division), 1990.

Pagină actualizată la 01 Iunie 2013.