Mihai P. Dinca

Cursul "Introducere in Electronica", anul II, semestrul 1

Modul de calcul al notei finale

Nota finala va fi calculata ca medie a trei componente, pentru a tine seama de toate activitatile desfasurate de catre studenti in cadrul acestui curs. Procedura detaliata poate fi descarcata de Fisier de tip .pdf ! aici .

Bibliografie

1. Mihai P Dinca, "Electronica - Manualul studentului", Editura Universitatii din Bucuresti, 2003, disponibil aici.

2. C. Alexander and M. Sadiku, "Fundamentals of electric circuits", McGraw-Hill, 2009.

3. R. Dorf and J. Svoboda, "Introducton to electric circuits", John Wiley & Sons, 2010.

4. R. Boylestad and L. Nashelsky, "Electronic devices and circuit theory", Prentice Hall.

5. T. Floyd, "Electronic devices", Pearson Education, 2005.

6. P. Horowitz and W. Hill, "The art of electronics", 2nd edition, Cambridge Unversity Press,1994.

Software recomandat pentru analiza circuitelor

Circuit Maker, Student Edition, disponibil aici . Poate fi utilizat gratuit, acasa, de catre studenti.

Lucrari de laborator

Culegerea din 1992 poate fi descarcata de Fisier de tip .pdf ! aici

In Manualul studentului (prima lucrare de la bibliografie) puteti gasi versiuni mai noi ale lucrarilor.

De Fisier de tip .pdf ! aici puteti descarca Manualul de utilizare al osciloscopului digital pe care il veti folosi in laborator.

Prezentari Power-Point

Fisier de tip .ppt ! lectia 6

Fisier de tip .ppt ! lectia 7

Tematica si bibliografie pentru examen

Fisier de tip .pdf ! Bibliografie examen

Tematica, bibliografie si probleme pentru semestrul al II-lea, "Dispozitive si circuite electronice"

Fisier de tip .pdf ! Bibliografie examen 2

Pagină actualizată la 03 Iunie 2013.