Alte activitati in comunitatea academica

Activități de organizare a evenimentelor științifice

- Organizator al Şcolii de vară în jurnalism online, 2002, Bucureşti, împreună cu EIM (European Institute for the Media).

- Organizator de workshopuri în domeniul multimedia/new media.

• Martie 2006, Workshop naţional, cu participarea specialiştilor şi profesorilor din domeniul new media, pe tema: „Curriculum în domeniul multimedia – studiu de caz: jobul web designer”.
  • Aprilie 2006, întâlnirea pan-europeană: „Crerea curriculei pe baza profilului jobului în domeniul mediilor electronice (new electronic media)” în cadrul programului Leonardo da Vinci, Euromedia Standards.
  • Iunie 2000, workshop pentru studenţi cu tema „Realizarea aplicaţiilor multimedia pe CD-ROM”, împreună cu Universitatea UQAM – Canada, Departamentul de Comunicare.

- Organizator al conferinţei  ”The Role of New Media in Journalism”, cu participare internaţională, noiembrie 2011, Universitatea din Bucureşti.

- Organizarea sesiunilor ştiinţifice ale FJSC – UB, din 2005 – 2008, în calitate de secretar ştiinţific.

- Organizator FJSC împreună cu Google Media Academy a sesiunilor de training pentru jurnaliști și studenții din anii terminali. 14 - 15 iunie 2012

- Organizarea întâlnirii de prezentare a masteratelor FJSC - 3 aprilie 2013.

Activităţi de management academic, leadership şi coordonare de programe de studii

• Manager al programului ID (2000 - 2009). Organizare pentru prima oară a programului de ID în FJSC în 2000.
  • Director și inițiator al programului de masterat: Producţie multimedia şi audio-video (2006 – prezent).
  • Director și inițiator al programului postuniversitar: Multimedia (2000 - 2003).
  • Director al programului postuniversitar: Jurnalism – Multimedia (2003 - 2008).
  • Secretar ştiinţific (2004 - 2008).
  • Prodecan (2008 - 2009).
  • Membru Comisie ARACIS (2008 - prezent)

Activitate în cadrul programului Erasmus

• Anul universitar 2013 – 2014

2 studenti din Spania la cursul de ”Producţie multimedia online”.

• Anul universitar 2011- 2012

- Coordinator of the dissertation thesis "Making products offfline - Photo reportage on DVD", performed by Julia Berq (Lumiere Lyon 2 - France) dissertation session in June 2011, under the Master programme " Multimedia and audio-video production"

- First semester - Course "Online multimedia production" held weekly for 2 hours with 6 students Erasmus: Gonzalo Dominguey Loeda, şi Cristina Marí Moreno (Spain), Thomas Decfamps (Belgium), Nicolas Doscamps (Belgium), Julien Berthelot (France), Marion Genevois (France).

Second semester: "Offline multimedia production" course: Gonzalo Dominguey Loeda (Spain), Cristina Marí Moreno (Spain), Elena Cuevas Castillo (Spain), Julien Berthelot (France). Marion Genevois (France).

• Anul universitar 2009 – 2010,

Coordonare în cadrul cursului de Multimedia şi Producţie multimedia online a 3 studenţi: Julia Breq (Franţa), Florent Morat şi Pauline Michel (Belgia).

• Anul univesitar 2008 – 2009, coordonare în cadrul cursului de Multimedia şi Producţie multimedia online a 3 studenţi.
  • Anul univesitar 2007 – 2008, coordonare în cadrul cursului de Multimedia şi Producţie multimedia online a 3 studenţi.

Profesor invitat în cadrul programului Erasmus

16 – 19 mai 2011 – University of YEDITEPE, Department of Journalism, Turcia

5 - 10 Iunie 2009 - UNIVERSIDAD CEO CARDENAL HERRERA, Facultad de Humanidades y Ciencias de la Comunicación, Spain

22 – 27 mai 2006 – Giedroyc College of Communication and Media, Varşovia, Polonia

Pagină actualizată la 03 Ianuarie 2014.