Reuniunea Consorțiului “Universitaria”
În perioada 10-12 septembrie 2009, a avut loc, la Sinaia, reuniunea Consorțiului „Universitaria”. Consorțiul are în componența sa Universitatea din București, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea de Vest din Timișoara și, mai recent, Academia de Studii Economice din București. Tema reuniunii a fost „Problemele dezvoltării învățământului superior din România”. În cadrul discuțiilor, a fost relevată necesitatea unei strategii competitive pentru universitățile românești prin alocarea de resurse și concentrarea acestora.
Pentru prima dată în istoricul reuniunilor Consorțiului “Universitaria”, prezentările au fost susținute de către rectori ai universităților din componența Consorțiului: “Competitivitatea internațională a universităților”, prof. dr. Vasile Ișan (Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași), “Analiza diagnostic”, prof. dr. Ioan Talpoș (Universitatea de Vest din Timișoara), “Propuneri pentru strategia Consorțiului”, prof. dr. Ioan Pânzaru (Universitatea din București), “Proiectul cadrului instituțional”, prof. dr. Andrei Marga (Universitatea “Babeș-Bolyai” din Cluj).
Prezentarea profesorului dr. Vasile Ișan a dezvoltat problematica complexă a competitivității academice, pornind de la întrebarea centrală a compatibilizării universităților românești cu nivelul și standardele internaționale. Debutând cu istoricul conceptului de “competitivitate internațională” (de la științele economice până la abordările filosofice), prof. dr. Vasile Ișan a postulat teza conform căreia universitățile sunt astăzi, global, tributare unei viziuni funcționaliste, prin care universitatea, ca instituție, a devenit un follower al politicilor etatiste, practicând politici de masificare și de marketizare a învățământului superior. Demonstrând că discuția despre competitivitatea academică nu poate fi pusă în termenii existenței unui model ideal sau universal de universitate, prof. dr. Vasile Ișan propune în schimb, în urma unei analize comparative, conceptul de “universitate comprehensivă”. Acest tip de instituție are drept caracteristici esențiale concentrarea “talentelor”, resurse financiare abundente, politică liberală (prin autonomie deplină și reglementări minimale), flexibilitate în angajarea personalului academic din toată lumea și management strategic. Căile de acțiune pentru atingerea acestor standarde sunt fuziunile, dezvoltarea universităților deja existente (cele selectate cu potențial competiiv) și crearea de noi instituții academice. Aplicabilitatea unui asemenea model de universitate în spațiul românesc a fost și ea prezentată de prof. dr. Vasile Ișan; o țară mică mediu dezvoltată nu poate susține decât puține universități competitive (5- 10% din total), țările mici cu un număr relativ mare de universități competitive (Australia, Austria, Elveția, Singapore, Hong Kong, Taiwan, Danemarca, Suedia, Belgia, Finlanda, Olanda, Israel, Irlanda și Noua Zeelandă) sunt dezvoltate și au o remarcabilă tradiție academică proprie sau împrumutată (Hong-Kong, Singapore, Taiwan, Australia și Noua Zeelandă), iar politica liberală și concentrarea resurselor financiare sunt condiții esențiale pentru dezvoltarea universităților competitive.
Președintele Consorțiului „Universitaria”, rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. dr. Ioan Talpoș a realizat o diagnoză a învățământului superior, la toate nivelurile acestuia: cicluri de studii, cercetare, relații internaționale, dezvoltarea capitalului uman, finanțarea învățământului superior. Aplicând analiza SWOT, prof. dr. Ioan Talpoș a scos în evidență punctele tari și punctele slabe ale fiecărui ciclu de studii; declararea misiunii, programele de studii, admiterea în programele de studii universitare, formele de organizare și desfășurare, examenul final, diploma de licență și suplimentul de licență, cât și evaluarea ARACIS a programelor de studii constituie elementele pe care le-a urmărit diagnoza învățământului superior. Starea cercetării în România este un alt aspect fundamental diagnosticat, prof. dr. Ioan Talpoș identificând deficiențe grave ale sistemului: carențele evidente în evaluarea proiectelor de cercetare de către instituțiile abilitate (CNCSIS, CNMP, ANCS etc), la toate etapele acesteia (evaluarea pe parcursul grantului - caracterul intern al comisiilor de evaluare, evaluarea post-grant - pierderea cercetătorilor performanți etc). După această diagnoză complexă și obiectivă, propunerile de îmbunătățire urmează logica anterioară: crearea unui corp de experți total independenți de unitățile contractante, evaluarea propunerilor în maniera “blind” și “evaluare triplă”, evaluarea pe parcursul desfășurării proiectului trebuie să fie minimală și „neinvazivă”, deschiderea sistemului de cercetare românesc către cercetătorii (români sau străini) din afara granițelor, evaluarea activității de cercetare care să fie unitară la nivel național. Din punctul de vedere al dezvoltării capitalului uman, prof. dr. Ioan Talpoș aplică același model SWOT de analiză și diagnosticare, considerând că sistemul universitar român trebuie să se alinieze celui european, prin contacte internaționale și colaborare, îndeosebi în cadrul programelor de masterat, cu universități și institute de formare din străinătate, prin menținerea unui sistem de echitate socială, prin existența locurilor finanțate de la buget, prin acordarea de burse de studii și de facilități sociale (locuri în cămin, cantină, permise de călătorie), printr-un sistem de salarizare considerat atractiv la vârf (profesor universitar) și decent la prima treaptă de intrare la nivelul societății românești și program de lucru favorabil, îmbinarea activității didactice cu cea de cercetare sau implicare în proiecte solicitate de mediul de afaceri.
Rectorul Universității din București, prof. dr. Ioan Pânzaru a propus strategia de comunicare a Consorțiului “Universitaria”, în vederea realizării unei coeziuni interne interuniversitare. Prezentarea a debutat cu o analiză complexă a învățământului superior, din punctul de vedere al raportului dintre acest sistem și publicurile co-interesate: “Criza economică mondială, în care România a intrat și din care va ieși cu întîrziere, constituie un fundal agitat din care se desprind mai multe amenințări: insecuritatea bugetară, schimbarea legislației și reorganizarea posibilă a universităților publice, compromiterea întregului sistem național al educației, în ochii publicului, prin crearea unui sentiment de insatisfacție.” Necesitatea existenței unei gândiri educaționale adaptate nivelului cognitiv al elevului, utilitatea unei culturi educaționale de interacțiune între diversele niveluri ale sistemului de învățământ superior și promovarea unui model educațional bazat pe democrație, libertate, autonomie și responsabilitate constituie ingredientele esențiale pentru un sistem de învățământ superior competitiv și coerent. Universitățile membre ale Consorțiului “Universitaria” își exprimă constant preocuparea pentru limitarea neajunsurilor și “pentru asumarea misiunii de formare și cercetare sub o formă mai entuziastă, mai îndrăzneață, mai orientată spre viitor.” În contextul instabil determinat de schimbări constante ale legislației în vigoare, se pot proiecta două scenarii, conform prof. dr. Ioan Pânzaru. Scenariul pesimist se caracterizează printr-o relație de competitivitate neloială între universitățile publice și cele private, în detrimentul primei categorii. Soluția pentru un scenariu optimist este compatibilizarea guvernelor succesive cu dinamica europeană prin integrarea acestora în politicile sociale ale Uniunii Europene și prin solicitarea consultanței calificate din partea unor state europene care au obținut performanțe deosebite în învățămîntul superior, pentru reorganizarea acestui sector. Astfel, Consorțiul “Universitaria” își poate propune obiective clare: vizibilitatea națională și internațională a universităților comprehensive cu tradiție, elaborarea și implementarea unei strategii comune, restructurarea internă cu scopul atingerii unei coerențe instituționale, întărirea mobilității a cadrelor didactice și a studenților din universitățile membre ale Consorțiului. Pentru atingerea acestor obiective, prof. dr. Ioan Pânzaru a propus următoarele măsuri : aderarea Consorțiului la EUA, prioritizarea parteneriatelor din Consorțiu, aplicarea de politici comune în domeniul recrutării, internaționalizării, și formării resursei umane, lansarea în cooperare a unui master în domeniul managementului universitar și a unuia în domeniul managementului calității, vizite de 2 săptămîni ale unor echipe de studenți la facultățile universităților membre, după modelul facultăților de filozofie și al Hexagonului facultăților de drept.
Rectorul Universității “Babeș-Bolyai” din Cluj, prof. dr. Andrei Marga a prezentat “Proiectul cadrului instituțional”, postulând necesitatea unui alt proiect de lege a educației, cu schimbări fundamentale, în care răspunderea morală, culturală și socială a instituției universitare constituie un principiu elementar de existență și funcționare a acesteia. În cazul învățământului superior, este necesară o nouă optică, caracterizată prin obiectivitatea evaluării și diversificarea criteriilor externe și prin aplicarea a trei tipuri de reformă: reforma de recuperare (trecerea democratică la învățământul plural, care s-a realizat, dovadă fiind acceptarea pachetului educației la Uniunea Europeană), reforma de compatibilizare și reforma de înfruntare a globalizării, acestea două anterioare nesuprapunându-se. Sistemul universitar este astăzi deficitar din cauza principiului egalitarismului care este contraproductiv; astfel, este de preferat ca universitățile să aibă o lege diferită de funcționare. Consorțiul „Universitaria” consideră că orice proiect de lege vizând creșterea calității învățământului superior din România implică imperativul diferențierii și ierarhizării prealabile a instituțiilor academice din România. Egalitarismul, ca viziune asupra învățământului superior, și soluțiile colectiviste, ca politică indistinctă privind universitățile, cronicizează precaritatea și anulează șansele competitivității internaționale. România are nevoie de reforme competente și riguros gândite. În cadrul unei reforme serioase, sistemul universitar ar trebui redimensionat (la un efectiv mai mic de universități, cu mai mulți studenți, fiecare în medie), ar trebui să se treacă la reorganizarea pe departamente, la simplificarea rețelei de consilii care asistă ministerul, la bugete multianuale, la combinarea angajării definitive de posturi didactice cu angajarea pe perioade determinate, la revizuirea completă a sistemului de pensionare a specialiștilor de vârf, la aplicarea Declarației de la Bologna pentru a face mai competitive universitățile, la reașezarea echitabilă a universitarilor în ierarhia salarizării. În viziunea profesorului dr. Andrei Marga, Consorțiul “Universitaria” trebuie să se poziționeze ca un pol de excelență și ca un for de discuții și dezbateri pe temele de actualitate ale învățământului universitar.
Actualele tendințe în domeniul finanțării educației merg în sensul invers creșterii contribuției învățământului superior la dezvoltarea României, fiind contraproductive. Consorțiul își propune o strategie comună de mobilitate a cadrelor didactice și studenților, standarde de calitate și colaborări, cu scopul de a constitui un pol de excelență în învățământul românesc. În cadrul reuniunii, au avut loc primele contacte între conducerea Consorțiului și aceea a Asociației Alianța Colegiilor Centenare, obiectivul fiind îmbunătățirea gestiunii capitalului uman și corelarea bunelor practici între învățământul preuniversitar și cel universitar.
Consorțiul „Universitaria” s-a pronunțat pentru respectarea dreptului de inițiativă legislativă al ministrului de resort și pentru legislație adoptată prin mecanismele normale ale democrației. Asumarea răspunderii guvernamentale pe legea educației este neavenită și ineficientă. Rațional este ca universitățile să fie consultate înainte de propunerea unei legislații.
Universitățile din Consorțiul „Universitaria” își declară disponibilitatea de cooperare eficace pentru a asigura competitivitatea sistemului universitar din România.