Învățământ cu frecvență redusă și la distanță

Formele de organizare a programelor de studii universitare de licență, master, și doctorat sunt:

1. cu frecvență
  2. cu frecvență redusă
  3. la distanță

Forma de învățământ cu frecvență redusă se caracterizează prin activități dedicate mai ales unor cursuri de sinteză și pregătirii aplicative, programate în mod compact și periodic, care presupun întâlnirea nemijlocită, în spațiul universitar, a studenților cu cadrele didactice de predare, completate de alte mijloace de pregătire specifice învățământului la distanță.

Forma de învățământ la distanță se caracterizează prin utilizarea unor resurse electronice, informatice și de comunicații specifice, activități de autoînvățare și autoevaluare completate de activități specifice de tutorat.

Studiile de licență la formele de învățământ cu frecvență redusă și la distanță se desfașoară pe o durată de 3-4 ani și corespund unui numar cuprins între 180 și 240 de credite de studii transferabile, conform ECTS/SECT.

Diplomele și certificatele de studii universitare eliberate de instituțiile de învățamânt superior, în condițiile legii, pentru aceleași programe de studii, indiferent de forma de învățământ absolvită, sunt echivalente.

Pot organiza programe de studii universitare la formele de învățământ cu frecvență redusă și la distanță numai instituțiile de învățământ superior care au acreditat programul de învățământ respectiv la forma de învățământ cu frecvență.

Direcţia de Învăţământ la Distanţă şi Frecvenţă Redusă (CREDIS)

Direcția conduce, organizează și monitorizează învățământul la distanță în Universitatea din București începând cu anul 1999.

Oferta educațională prin învățământ la distanță cuprinde:

1. Studii universitare de licență
  2. Studii universitare de master
  3. Programe de educație permanentă

Direcția dispune de Editură și Tipografie computerizată care produc materialele de studiu destinate cursanților de la învățământul la distanță și, pe bază de comandă, realizează și alte lucrari, pentru persoane fizice și juridice.

Rezultatele activității Direcţiei de Învăţământ la Distanţă şi Frecvenţă Redusă, prezentate la manifestări științifice naționale și internaționale, prefigurează universitatea virtuală, componentă modernă a Universității din București.

Avantajele învățământului cu frecvență redusă, în cadrul Direcţiei de Învăţământ la Distanţă şi Frecvenţă Redusă:

• Pregătirea este asigurată de cadre ale Universității din București, universitate de stat;
  • Departamentul nostru are drept de organizare și susținere a examenului de licență;
  • Diplomele oferite sunt recunoscute de Ministerul Educației Naționale;
  • Metoda de învățământ la distanță este o metodă flexibilă ce permite respectarea ritmului propriu de învățare;
  • Totodată aveți posibilitatea de a munci și de a învăța în același timp, eliminând cheltuielile de masă și cazare necesare în alte sisteme de învățământ;
  • Metode interactive de predare – învățare – evaluare;
  • Suport pedagogic continuu, asigurat de cadre didactice, formate ca experți în ID prin programe internaționale;
  • Existenta Centrelor Teritoriale de Suport (Călărași, Bârlad, Focșani, București, Roșiori de Vede, Buftea – cu posibilitatea înființării altor centre la cererea cursanților).

Facilitățile oferite studenților:

• acces la biblioteca proprie;
  • acces la Internet;
  • acces la centrul de documentare propriu;
  • materiale de curs gratuite (cursuri tipărite, cursuri on-line, casete audio și video, CD-uri.

Taxa de studii include materialele de curs, întâlniri tutoriale și examinari.

Programe de studiu - Învățământ la Distanță și Învățământ cu Frecvență Redusă
    Anul universitare 2017-2018
    Ciclul de studiiFacultateaSpecializarea/Programul de studiiForma de ÎnvățământDomeniul de licenţă/master
    LicențăFacultatea de DreptDreptIDDrept