Căutare
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Marţi, 15 mai 2018, Centrul de Studii Arabe al Universităţii din Bucureşti a găzduit conferinţa Collusion with God and the Sacred in Modern Arabic Poetry. Adunis and Nazih Abu ‘Afash, as a textual models, susţinută de prof. Basilius Bawardi de la Universitatea Bar-Ilan din Israel.

Conferinţa a abordat tema raportării la divinitate în poezia arabă modernă, luând în discuţie cazul particular al poeţilor Adonis şi Nazih Abu ‘Afash, doi minoritari sub aspect confesional, dar şi sub aspectul ipostazierii lui Dumnezeu în versul arab modern. Cei doi poeţi fac parte din generaţia revoltaţilor, ğīl ar-rafḍ wa t-tamurrud, care, refuzând imaginea clasică a prezenţei divinităţii în poezia arabă, resping totodată un model de societate şi încearcă să se elibereze de canoanele apăsătoare ale tradiţiei clasice.

Profesorul Basilius Bawardi este doctor în literatură arabă al Universităţii din Haifa şi a publicat numeroase studii de specialitate în reviste prestigioase precum Middle Eastern Literature şi Al-Karmil. Printre cărţile de autor cu mare impact în domeniul studiilor de critică literară arabă se numără “Ottoman Reform and Muslim Regeneration”, “The Lebanese Anthology of Muris ‘Awwad”, “Monotheism & Ethics: Historical and Contemporary Intersections Among Judaism, Christianity and Islam” şi, cea mai recentă “The Lebanese-Phoenician Nationalist Movement: Literature, Language and Identity”.

Profesorul Basilius Bawardi se află la a doua vizită la secţia de arabă a Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine, prima fiind anul trecut, în septembrie 2017, când s-a numărat printre participanţii la conferinţa internaţională Geographies of Arab and Muslim identity through the eyes of travelers, organizată la Bucureşti.