Căutare
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Vineri, 23 noiembrie 2018, Centrul de Studii Americane al Universității din București va organiza prelegerea cu titlul „Opinia publica americană privind politica externa recentă a S.U.A.: Tendințe noi sau vechi?”, susținută Alexandru Grigorescu, profesor la Loyola University din Chicago. Evenimentul va avea loc începând cu ora 12:00 la sediul Centrului de Studii Americane al UB (Str. Pitar Moș, nr. 7-13).

Prezentarea va analiza o serie de sondaje recente privind opinia publică americană asupra politicii externe a S.U.A. Deși, în aparență, tendințele recente observate în opinia publică diferă de cele din trecut, elementele constante de-a lungul ultimelor decenii nu pot fi ignorate. Astfel, prezentarea va trage câteva concluzii privind posibilul impact al acestor opinii asupra politicii externe americane.

Alexandru Grigorescu este profesor de științe politice la Loyola University din Chicago, unde a avut funcția de director al Programului de Studii Internaționale și director al Programului de Studii Europene. Cercetările sale analizează relațiile dintre transformările la nivel global și cele la nivel național, mai ales în privința funcționării organizațiilor internaționale. Alexandru Grigorescu a publicat articole în numeroase periodice academice, precum International Studies Quarterly, World Politics, Review of International Organizations, Journal of Conflict Resolution, Global Governance, International Politics și Ethics and International Affairs. Este autorul cărții Democratic Intergovernmental Organizations? Normative Pressures and Decision-Making Rules (Cambridge University Press, 2015). În prezent, pregătește pentru aceeași editură un volum intitulat The Ebb and Flow of Global Governance: Intergovernmentalism vs. Nongovernmentalism in World Politics.