Căutare
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Centrul de Monitorizare a Habitatelor și Speciilor– Eșelnița

Centrul de Monitorizare a Habitatelor și Speciilor este o statiune de cercetare, înființată în anul 2002, în localitatea Eșelnița, județul Mehedinți, fiind administrată de Centrul de Cercetare a Mediului și Efectuare a Studiilor de Impact (CCMESI) (Facultatea de Geografie, Departamentul de Geografie Regională și Mediu).

Dezvoltată în cadrul proiectului LIFE Nature LIFE00NAT/RO/7171, Iron Gates Natural Park – habitat conservation and management, coordonat doamna profesor universitar Maria Pătroescu, a funcționat inițial ca Centrul pentru creșterea în captivitate a țestoasei lui Hermann, fiind extinsă ca funcționalitate după anul 2005 la activități de monitorizare a speciilor și habitatelor naturale.

Infrastructura de cercetare a Centrului cuprinde în afara imobilului de un etaj (cu o sală de conferințe și spații de cazare), mai multe echipamente moderne destinate analizei detaliate a speciilor și habitatelor, precum și pentru monitorizarea componentelor mediului în teren sau în laborator. La acestea se adaugă spațiile și amenajările destinate activităților suport pentru educație ecologică.

Obiectivele Centrului de cercetare

– Derularea de activități de cercetare științifică pentru monitorizare a speciilor și habitatelor, analiza calității factorilor de mediu ori evaluarea impactului surselor de degradare asupra mediului;
– Activități de suport pentru procesul de administrare al ariilor protejate din această zonă a României;
– Susținerea activităților de educație ecologică, atât pentru diferite grupuri țintă din comunitățile locale, cât și pentru turiștii din Parcul Natural Porțile de Fier;
– Derularea de activități de practică profesională obligatorie și facultativă pentru studenții din domeniul Știința mediiului ai Facultății de Geografie, Universitatea din București;
– Derularea de proiecte în domeniul protecției și conservării mediului în zonele din proximitate.

Activitățile Centrului de Cercetare a Mediului și Efectuare a Studiilor de Impact au permis derularea de proiecte de cercetare științifică cu finanțare națională și internațională, relevante fiind:

– 2011-2015: LIFE10NAT/RO/00740 Improving the conservation status for priority species and habitats in Iron Gates Wetlands, Comisia Europeana, EU – DG Environment. LIFE III
– 2008-2009: Securing the future of Hermann tortoise (Testudo hermanni subsp. boettgeri) in SW Romania, Rufford Small Grant, Rufford Small Grants for Nature Conservation, Marea Britanie
– 2006-2007: The Hermann tortoises – preserving the flagship specie for south-west Romania, Rufford Small Grant 47.02.06, Rufford Small Grants for Nature Conservation, Marea Britanie
– 2015-2017: Incorporating sources of uncertainty in large carnivore management and conservation in Romania, PN-II-RU-TE-2014-4-0058, UEFISCDI
– 2015-2017 – Integrating social network theory into systematic conservation planning, PN-II-RU-TE-2014-4-1039, UEFISCDI
– 2017-2018 – Argos based applications for real time wildlife monitoring in Romania (BioMoveFix), PN-III-P2-2.1-PED-2016-0568, UEFISCDI

Toate aceste proiecte au asigurat resursele necesare funcționării stațiunii de cercetare (cheltuieli curente, personal, reparații, echipamente de cercetare, etc.), care a beneficiat de un suport minim din partea Universității din București.

Strada Cireșilor, Nr. 449, Eșelnița, CP 227195, Jud. Mehedinți

Telefon: