Căutare
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Departamentul de Consiliere și Orientare pentru Carieră

Departamentul de Consiliere și Orientare Pentru Carieră oferă consiliere în carieră, orientare vocațională, informare asupra domeniilor de studiu UB, consiliere și evaluare psihologică și aptitudinală.

Atribuțiile departamentului includ și:

• dezvoltarea unor programe de interes pentru studenți în relația cu mediul de afaceri și piața muncii;
  • organizarea de evenimente de carieră, traininguri, workshopuri, evenimente unde studenții interacționează direct cu specialiști în diverse domenii;
  • informarea studenților asupra oportunităților de dezvoltare profesională (internship, voluntariat, vizite în companii, locuri de muncă part-time, locuri de muncă pe termen scurt) obținute în urma parteneriatelor cu companiile private și instituții din domenii diverse;
  • derularea programului de cazare alternativă și programelor de integrare socială;
  • reprezentarea universității la târguri și evenimente educaționale și de carieră.

Servicii

1. Servicii de consiliere și orientare

1.1 Consiliere educațională
Prin consilierea educațională, venim în sprijinul viitorilor studenți, oferindu-le suport în:
-alegerea studiilor de licenţă;
-alegerea studiilor de master;
-alegerea oportunităţilor educaţionale (stagii de practică, burse în străinătate etc.);

1.2 Consiliere profesională
Prin consilierea profesională contribuim la planificarea traseului carierei studenților și absolvenților concentrându-ne, în principal pe:
-Identificarea intereselor și abilităților profesionale prin testări specifice;
-Asistență în realizarea intrumentelor de căutare a unui loc de muncă: CV, scrisoare de motivație;
-Pregătire în vederea prezentării la un interviu de selecție pentru un loc de muncă;
-Sprijin în luarea de decizii privind cariera și crearea unui plan personalizat;
-Identificarea oportunităților de dezvoltare a abilităților și competențelor necesare pe piața muncii.

1.3 Consiliere psihologică
Prin consilierea psihologică ne implicăm în a găsi soluții pentru depășirea situațiilor problematice care pot afecta experiența de student pe întreg parcursul ei, de la admitere și până la absolvire, având în vedere:
-depășirea dificultăților emoționale;
-suport pentru autocunoaștere;
-evaluarea valorilor, intereselor și abilităților profesionale;
-managementul stresului în sesiune.

2. Traininguri și workshop-uri
Venim în sprijinul elevilor, studenților și absolvenților UB oferindu-le acestora suport permanent în identificarea și alegerea opțiunilor educaționale și profesionale potrivite și în clarificarea aspirațiilor privind cariera, prin activități diverse de consiliere: profesională, educațională și psihologică la care se adaugă sesiuni de traininguri și workshop-uri cu teme diverse importante pentru dezvoltarea profesională și personală, susținute atât de echipa DCOC cât și de parteneri avizați din mediul privat.

3. Informare și promovare a:

• Ofertei educaționale a Universității din București
  • Ofertelor și oportunităților de angajare primite de la parteneri din mediul de afaceri și instituții colaboratoare
  • Imaginii UB la nivel internațional prin participarea la târguri și manifestări specifice

La acestea se adaugă redactarea și actualizarea unui Ghid de Carieră pentru Studenți, Ghidul Studentului precum și alte materiale de informare și promovare pentru evenimentele și proiectele organizate de DCOC.

Cercetări academice și profesionale

Lucrăm la cercetările „Importanţa/vizibilitatea Târgului Educaţiei printre viitori candidaţi la admiterea la Universitatea din Bucureşti”, „Opţiunile academice și profesionale ale candidaţilor U.B.”, „Opţiunile academice și profesionale ale candidaţilor la master”.
La acestea s-a adăgat, în 2013, o cercetare privind serviciile oferite în campusurile UB, pentru a îmbunătăţi condiţiile de cazare și studiu ale studenţilor UB.
Această ultimă iniţiativă este foarte importantă pentru noi, pentru că în felul acesta putem propune o alocare mai eficientă a resurselor, în aşa fel încât să rezolvăm cât mai multe dintre problemele studenților.

Structura organizatorică

Programul cu publicul:
    Luni-joi: 10:00 – 14:00

Adresă:
    Bd. M. Kogălniceanu 36-46, căminul M. Kogălniceanu, corp B, et. 2, Sector 5, 050107, București

Noutăți