Căutare
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Biroul Cooperare Internațională și Studenți Străini

Biroul Cooperare Internațională și Studenți Străini, subsidiar al Direcției de Relaţii Internaţionale, participă la coordonarea procesului de internaționalizare – intens susținut și promovat de Universitatea din București. Una dintre cele mai importante căi de acțiune în acest sens o reprezintă gestionarea schimburilor academice și de cercetare cu universitățile externe partenere.

În acest context, principalele responsabilități sunt:

• consilierea și monitorizarea studenților străini;
  • consilierea lectorilor străini care predau în cadrul Universității din Bucureşti;
  • consilierea studenților și profesorilor români care studiază sau efectuează stagii de cercetare în străinătate;
  • organizarea Școlii de Vară de la București (Cursuri de vară de limba română, de cultură și civilizație românească), în colaborare cu Facultatea de Litere.

Principalele obiective pe care și le propune Biroul Cooperare Internațională și Studenți Străini sunt:

• atragerea unui număr cât mai mare de studenți străini;
  • identificarea unor oferte alternative de spații de cazare;
  • diseminarea informațiilor referitoare la viața academică și a facilităților oferite de Universitatea din Bucureşti;
  • perfecționarea continuă a personalului în vederea unei mai bune gestionări a situațiilor inedite.
    Membrii Biroului Cooperare Internațională și Studenți Străini

Laura Neagu
    Tel: 021 307 73 22
    E-mail: laura.neagu@externe.unibuc.ro