Căutare
Filter by Custom Post Type

Prof. univ. dr. Liviu Papadima

Prorector

Prorector al Universității din București din 2011 și decan al Facultăţii de Litere în perioada 2004-2011, prof. univ. dr. Liviu Papadima este specializat în istorie literară, retorică, naratologie, pragmatică, poetică experimentală.

În prezent este preşedintele Comisiei naţionale pentru Limba și literatura română și discipline conexe pentru nivel liceal și președintele Consiliului director al Institutului Limbii Române.

Prof. Liviu Papadima este doctor în filologie al Universității din București cu teza Relaţia autor-cititor în literatura română, secolul al XIX-lea. Proza paşoptistă şi postpaşoptistă.

A urmat numeroase studii postuniversitare şi stagii de cercetare în România (Colegiul Noua Europă) şi în străinătate (Universitatea din Viena, Vrije Universiteit, Amsterdam), efectuând și stagii de predare, ca lector şi ca profesor invitat, la Institutul de Limbi Romanice al Universităţii din Viena (1991-1994, 2000-2002) şi la Vrije Universiteit din Amsterdam (1996-1997).

De-a lungul timpului, prof. univ. dr. Liviu Papadima a ocupat mai multe funcții, fiind membru în Comisia de filologie CNATDCU, Expert ARACIS, Consilier prezidenţial la Departamentul de Cultură şi Educaţie al Preşedinţiei României și preşedinte de onoare al Olimpiadei internaţionale de limba şi literatura română.
A publicat peste 50 de studii şi eseuri de critică, istorie şi teorie literară, lingvistică, teoria artei în volume colective și periodice, peste 10 volume în colaborare, eseuri culturale, peste 100 de recenzii și numeroase articole de publicistică culturală.

TELEFON
+4021-307.73.63

liviu.papadima@unibuc.ro

PROGRAM AUDIENȚE