Căutare
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Conferința „100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România – 100 de ani de la concertele lui George Enescu în Chișinău” la Universitatea din București

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 27.03.2018
5:00 pm

Location
Facultatea de Drept

Categories No Categories

Marți, 27 martie 2018, Universitatea din București organizează conferința „100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România – 100 de ani de la concertele lui George Enescu în Chișinău”. Evenimentul, desfășurat pe acorduri de vioară, pian și flaut face parte din seria de manifestări organizate de Universitatea din București cu prilejul Centenarului Marii Uniri.

Conferința va avea loc în Aula Magna a Facultății de Drept (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46) începând cu ora 17:00. În deschiderea evenimentului va lua cuvântul prof. univ. dr. Mircea Dumitru, rectorul Universității din București.

La conferință vor participa istoricii Marius Diaconescu și Andrei Florin Sora, dar și Ion M. Ioniță, redactorul-șef al revistei Historia, care vor provoca audiența la o dezbatere pe tema istoriei Unirii Basarabiei cu România. Asfel, în cadrul evenimentului vor fi abordate subiecte precum „De ce un ziarist, Pantelimon Halippa, și un boier, Vasile Stroescu, au lansat mișcarea națională din Basarabia în Martie 1917?”, „Ardelenii în Basarabia – catalizator al mișcării naționale la Chișinău: Onisifor Ghibu, Ion Mateiu și … viitorul profesor al Universității din București, Andrei Oțetea”, „Istorie și mit despre rolul Armatei Române în înfăptuirea Unirii Basarabiei”, „România sau Ucraina? O singură opțiune pentru politicienii din Chișinău în Martie 1918” sau „Unde s-a decis Unirea Basarabiei – la Chișinău, la Iași sau la Berlin?”

De asemenea, în cadrul conferinței va avea loc și un concert susținut de Constantin Mușat, vioară (Lăutarul, din suita Impresii din copilărie de George Enescu), Iulia Lupaș, flaut și Gabriela Streche, pian (Cantabile și Presto, de George Enescu), Mihail Ghiga, vioară și Oana Pascu, pian (Follia, de Arcangelo Corelli).

Evenimentul este organizat în parteneriat cu Universitatea Națională de Muzică din București, Asociația „Ars Historica” și Revista Historia.

Mai multe informații despre evenimentul 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România – 100 de ani de la concertele lui George Enescu în Chișinău” dar și programul complet al conferinței pot fi accesate aici.