Căutare
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Dezbaterea „Mizele parității. Pentru o adevărată egalitate de gen în politică”

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 27.11.2018
6:00 pm

Location
Facultatea de Științe Politice

Categories No Categories

Marți, 27 noiembrie 2018, Facultatea de Științe Politice (FSPUB) a Universității din București, în parteneriat cu Centrul pentru Politicile Egalității de Șanse (CPES) al aceleiași facultăți, CEREFREA Villa Noël, Ambasada Franței în România și cu Institutul Francez din România, organizează dezbaterea „Mizele parității. Pentru o adevărată egalitate de gen în politică”, cu Armelle Danet și Claire Guiraud. Evenimentul va avea loc în sala P5 a Facultății de Științe Politice (Calea Plevnei, nr.59), începând cu ora 18:00.

Dezbaterea va fi în limba franceză, însă organizatorii vor asigura un interpret pentru franceză-română-franceză.

Armelle Danet, fost cadru de conducere în industria informatică, este astăzi membră asociată a Comisiei „Paritate” a Înaltului Consiliu pentru Egalitatea dintre Femei și Bărbați. Este, de asemenea, vice-președintele asociației „Elles aussi” („Și ele”), o rețea pluralistă de asociații de femei cu origini foarte diverse, cu dezvoltare atât națională cât și regională, reunite în jurul unui obiectiv comun: paritatea în toate instanțele cu membri aleși. Ea este în acest sens membră a Consiliului de admininstrație al Uniunii franceze pentru Lobby european al Femeilor (Coordination Française pour le Lobby Européen des Femmes) (CLEF) și al grupului de lucru „Women in politics” al Lobby-ului european al Femeilor (CLEF).

Claire Guiraud, absolventă a Școlii Superioare de Comerț din Paris, licențiată în antropologie și etnologie, militantă feministă, și după o experiență în consultanță în strategia și organizarea societăților comerciale, a fost responsabilă pentru egalitatea dintre femei și bărbați pentru orașul Ris-Orangis (departamentul Essonne), înainte de a se alătura Înaltului Consiliu pentru Egalitatea dintre femei și bărbați, ca și responsabilă de studii și comunicare între 2013 și 2015. Claire Guiraud a fost apoi consilieră însărcinată cu drepturile femeilor la cabinetele lui Pascale Boistard, secretar de stat însărcinat cu drepturile femeilor, apoi al lui Laurence Rossignol, ministru pentru familie, copii și drepturile femeilor. Din noiembrie 2016, ea este secretar general al Înaltului Consiliu pentru Egalitatea dintre Femei și Bărbați, instanța națională consultativă independentă însărcinată cu drepturile femeilor și cu egalitatea dintre femei și bărbați în Franța.