Căutare

Location
Secțiunea de Științe Umaniste a ICUB

Categories No Categories

Joi, 10 mai 2018, Secțiunea de Științe Umaniste a Institutului de Cercetări al Universității din București organizează o nouă înâlnire în cadrul seriilor Digital Humanities. Evenimentul va avea loc începând cu ora 10:00, în sala de seminare a SSU-ICUB (Str. Dimitrie Brândză, nr. 1).

Printre invitații acestei ediții se numără Maria Bostenaru, cadru didactic la Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”, Giorgiu Guzzetta, de la University College Cork, Federico Boschetti, de la Consiglio Nazionale delle Ricerche, Italia și Timothy Tambassi, bursier al Institutului de Cercetări al Universității din București.

În cadrul evenimentului vor fi abordate teme precum “Research Networking Programme of the European Science Foundation NeDiMAH (Network for Digital Methods in Arts and Humanities) – Romanian participation 2012-2015”, “Extreme Reading: Scalable Text Analysis and Interpretation with Voyant”, “Euporia: Using Domain Specific Languages for Textual Annotation without Mark-up” sau “Thinking Bucharest Geo-ontologically”.

Seriile Digital Humanities au ca scop explorarea diverselor unelte, metode și provocări ale cercetărilor la granița dintre științele umaniste clasice și metodele digitale. Aceste seminare lunare reprezintă o oportunitate pentru discutarea proiectelor și a studiilor de caz în domeniul științelor umaniste digitale. Seriile Digital Humanities sunt organizate de Mihnea Dobre și Timothy Tambassi.

Mai multe informații despre seriile Digital Humanities pot fi accesate aici.