Căutare
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Lansarea numărului 20 (2/2017) al revistei „Poesis internațional” la Facultatea de Litere

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 01.02.2018
6:00 pm

Location
Facultatea de Litere

Categories No Categories

Joi, 1 februarie, de la ora 18.00, în Sala 120 (etaj 1, aripa stânga) a Facultății de Litere (str. Edgar Quinet 5-7) va avea loc lansarea numărului 20 (2/2017) al revistei „Poesis internațional”.

Invitați: Claudiu Komartin, Cosmin Ciotloș, Andrei Dósa
Moderator: Anastasia Gavrilovici, masterandă SMS anul I

Lansarea este organizată în parteneriat cu Centrul de Excelență în Studiul Imaginii.

Axată în mare parte pe literatură și traducere, dar incluzând cronici de carte și film, eseuri pe teme diverse, interviuri, reportaje, „Poesis internațional” este una dintre cele mai consistente și complexe publicații literare din România ultimilor ani. Cu o primă serie cuprinzând 12 numere (apărute între 2010 și 2013) și o a doua în care au apărut alte 8 (între 2014 și 2017), „Poesis internațional” reprezintă un proiect cultural a cărui miză este să ofere o imagine clară a literaturii contemporane la nivel național și internațional.