Căutare
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Workshop-ul “Philosophical Cosmology in Early Modern Europe”

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 06.12.2018 - 07.12.2018
3:30 pm

Location
Sala de Seminare a SSU-ICUB

Categories No Categories

În perioada 6-7 decembrie 2018, Secțiunea de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București organizează workshopul “Philosophical Cosmology in Early Modern Europe”. Evenimentul va începe joi 6 decembrie 2018, la ora 15:30, și va avea loc la sediul SSU-ICUB (Str. Dimitrie Brândză, nr. 1).

Workshop-ul se concentrează pe cosmologia filosofică în Europa pe parcursul Renașterii și a perioadei moderne timpurii (aproximativ sfârșitul secolului al XVI-lea – mijlocul secolului al XVIII-lea). Lucrările vor consta în diverse studii de caz, concentrându-se asupra interacțiunii dintre fizică, matematică și teologie în cadrul proiectelor cosmologice individuale (de exemplu, Bacon, Roberval, Kant) și a tradițiilor cosmologice. Atelierul este organizat ca parte a proiectului The Emergence of Mathematical Physics in the Context of Experimental Philosophy (PNIII-P4-ID-PCE 2016-0228, 2017-2019).

În cadrul evenimentului vor avea intervenții Pietro Daniel Omodeo (Università Ca’ Foscari Venezia), Stefano Gulizia (New Europe College, Bucharest) Dana Jalobeanu (ICUB, University of Bucharest), Mihnea Dobre (ICUB, University of Bucharest), Oana Matei (New Europe College), Ovidiu Babeș (ICUB, University of Bucharest), Tinca Prunea-Bretonnet (ICUB, University of Bucharest)

Mai multe detalii cu privire la workshop-ul “Philosophical Cosmology in Early Modern Europe”, precum și programul complet al evenimentului pot fi accesate aici.